STARAČKI DOM
29/07/2024

Lečenje Alchajmerove demencije

Trenutno ne postoji lek koji bi zaustavio napredovanje Alchajmerove demencije. Ipak, lečenjem simptoma i pružanjem podrške porodici obolele osobe mogu se postići značajni rezultati. Razni lekovi, kombinovani sa dodatnim načinima lečenja, mogu ublažiti simptome bolesti i odložiti pojavu simptoma za neko vreme.

  • Važno je započeti lečenje što ranije kako biste sačuvali dragoceno vreme za sebe i svoje bližnje.
  • Antidementni lekovi ublažavaju simptome demencije. Iako ne mogu sprečiti napredovanje promena u mozgu, mogu ublažiti tegobe i odložiti klinički tok bolesti na određeno vreme.
  • Niz metoda bez upotrebe lekova može poboljšati mentalne sposobnosti i pozitivno uticati na raspoloženje pacijenta.
  • Vi sami možete doprineti lečenju.

Veliku ulogu u lečenju ove bolesti imaju lekovi. Oni ne mogu sprečiti ili zaustaviti napredovanje bolesti, ali mogu znatno da je uspore. Antidementni lekovi utiču na što duže održavanje mentalnih sposobnosti i opšteg stanja pacijenta. Iako se biološki proces bolesti i promene u mozgu ne zaustavljaju, lekovi pospešuju prenos informacija među nervnim ćelijama. Delovanje, doziranje i neželjene reakcije razlikuju se među pojedinačnim lekovima, a delotvornost terapije nije ista kod svih pacijenata.

Grupacija lekova za lečenje Alchajmerove demencije:

  • Inhibitori acetilholinesteraze nadoknađuju nedostatak acetilholina u određenim delovima mozga. Koriste se u ranoj i srednjoj fazi oboljenja.

  • NMDA antagonisti (memantin) koriste se u srednjoj i kasnoj fazi bolesti. Oni regulišu funkciju hiperekscitatornog glutamatergičkog sistema koji je odgovoran za razaranje nervnih ćelija.

Pratite delotvornost lečenja:

  • Da li propisani lekovi deluju?
  • Da li se nešto pogoršalo ili poboljšalo?
  • Da li ste primetili neželjene reakcije?
  • Da li ste primetili dodatne promene koje zahtevaju posetu lekaru?

Za ublažavanje i uklanjanje simptoma koriste se i druge supstance poput antipsihotika i antidepresiva. Antipsihotici se koriste samo u hitnim slučajevima u što je moguće manjoj dozi i na najkraći mogući vremenski period. Antidepresivi mogu pozitivno uticati na kontrolu impulsa i raspoloženje.

Od ključnog značaja je dugotrajan i redovan unos propisanih lekova. Pošto neki lekovi počinju da deluju tek nakon nekoliko nedelja, treba biti strpljiv i uporan. Efekti lečenja se razlikuju od bolesnika do bolesnika – neki brzo primećuju poboljšanje, dok se kod drugih u početku ne vidi nikakav napredak. Lekove treba uzimati onoliko dugo koliko je lekar propisao. Ne pridržavanje saveta lekara i samovoljni prekid terapije dovodi do gubitka postignutih rezultata, a u nekim slučajevima i do pogoršanja simptoma.

Doprinosi lečenju Alchajmerove demencije:

  • Unosite dovoljno tečnosti. Pacijenti dnevno treba da unose najmanje 1,5 litara tečnosti (sokove, voćne ili biljne čajeve, vodu). Kod starijih osoba, manjak tečnosti dovodi do dehidratacije, zatvora, rasejanosti.

  • Hranite se raznovrsno i konzumirajte hranu bogatu biljnim vlaknima. Dešava se da bolesnici zaboravljaju da jedu.

  • Redovni obroci, raznovrsna ishrana bogata biljnim vlaknima (puno povrća, voća i drugih presnih namirnica) sprečavaju nedovoljan i pogrešan unos hrane, gubitak telesne težine ili zatvor.

  • Neka iskusni lekar prekontroliše lekove koje uzimate. Kako se različite tegobe javljaju istovremeno, naročito stariji bolesnici dobijaju sve veći broj lekova. Neki od njih mogu negativno uticati na simptome demencije. Zbog toga lekar treba da prekontroliše njihov sastav.

Podeli sa prijateljima: